Türkiye'nin Canlarını Yaşatalım

Türkiye'nin Canlarını Yaşatalım

2021 yılında ülkemiz tarihinin en büyük orman yangını felaketiyle karşı karşıya kaldık. Farklı noktalarda 250’den fazla orman yangını çıktı, sadece 15 günde 150 bin hektar orman alanı yani neredeyse son 20 yılda yok olan alana eşdeğer orman yangınlardan etkilendi. Artan insan etkisinin iklim değişikliği kaynaklı sıcaklıklar ile birleşmesi sonucu büyük yangın riskleriyle karşı karşıya kaldığımız son dönemde doğa kayıplarımız dehşet verici boyutlara ulaştı. Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkemizde her yıl 2 binden fazla orman yangını çıkıyor ve yaklaşık 11 bin futbol sahası büyüklüğünde alan zarar görüyor. İklim krizinin etkisiyle risk büyüyor.

Ormanlar, karasal biyoçeşitliliğin %80'ini oluşturuyor. Yanan her ağaç ile ormanlarımızın sunduğu iklim düzenleme, toprak ve su koruma, biyolojik tür çeşitliliği, ruh ve beden sağlığı gibi değeri parayla ölçülemeyecek birçok ekosistem hizmetinden de yoksun kalıyoruz. 2021 Temmuz ayında Marmaris’te yanan saha başta karakulak, boz ayı, kurt ve su samuru olmak üzere pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan orman yangınlarında onlarca türden binlerce canlı yaşamını kaybetti, birçoğu da evinden oldu.

Canlılarımızın yaşam alanlarını korumak için kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşlarımız ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2021 yazında, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yangın söndürme çalışmalarına destek olmak üzere, yüksek kapasiteli bir helikopterin ülkemize gelmesine öncülük ettik. Yangınlardan etkilenen yaban hayvanlarının tedavisi için destekleriniz sayesinde temin ettiğimiz malzemelerle oluşturduğumuz ilk yardım kitlerini, Veteriner Hekimler Odaları ile irtibat halinde hızla bölgeye ulaştırdık. Yangın sonrası tekrar alana dönen yaban hayvanlarının bakımı için gerekli medikal malzemeleri temin ederek ilgili üniversitelerin rehabilitasyon merkezlerine gönderdik.

Yangınlardan en çok etkilenen Muğla ve Antalya illerinde, orman yangınlarının doğa ve canlılar ile bölgede yaşayan insanların ekonomik ve sosyal yaşamı üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlayan saha çalışmalarımız sonrasında; Natura Doğa ve Kültür Koruma Derneği’nden akademisyenlerin desteğiyle Akdeniz Bölgesi’ndeki Büyük Orman Yangınlarının Ekolojik ve Sosyo-Ekonomik Etkileri raporumuzu yayımladık. Söz konusu rapordan yola çıkarak yerel halkla birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Birlikte geliştirdiğimiz çözümlerle uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılamak ve yangına hassas bölgelerde köylerin ve mahallelerin yangın hazırlığını artırmak, doğa ile uyumlu bir yaşam sürmelerine destek olmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Dört dönemdir devam eden, yerel sivil toplum kuruluşlarının biyoçeşitliliği koruma girişimlerini desteklemek amacıyla yürüttüğümüz Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nı, beşinci döneminde Garanti BBVA işbirliğiyle Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı olarak hayata geçirdik. Söz konusu hibe programı ile ulusal oluşumlara orman yangınları için önleyici aynı zamanda, yangın öncesinde, sırasında ve sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirici çalışmalara destek veriyoruz. turkiyenincani.org adresinden programla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yangınlarda yaban hayatına mümkün olan en etkin desteği verebilmek adına WWF-Belçika’nın desteği ve bağışçılarımızın katkılarıyla Gönüllü Veteriner Hekimler Ağı’nı kurduk, bir araç temin ettik ve bir online platform hazırlığını tamamladık. Gönüllü veteriner hekimlerden oluşan yaklaşık 60 kişiye, konularında deneyimli uzmanlar tarafından yaban hayatı nakil, ilk yardım, müdahale ve rehabilitasyon, orman yangınlarının davranış modelleri, uzun süreli yangınlarla mücadele etmiş olan Avustralya’dan yaban hayvanlarına ilk yardım örneği ve iş güvenliği içerikli eğitimlerimizi tamamladık.  Veteriner Hekimlerimize sarf malzeme ve arazi ekipmanları temin ettik ve yangın bölgesi Marmaris’te verilen teknik eğitimin ardından yangın bölgelerinde tatbikat gerçekleştirdik. 

2023 yılında da yangınları önleyici projelere destek vermeye ve bölgedeki yaban hayvanlarına yardım etmek için Gönüllü Veteriner Hekimler Ağı’mızla çalışmaya devam edeceğiz. Olası bir afet döneminde gönüllü veteriner hekimlerin afet bölgesine ulaşımını ve bölgedeki yaban hayatına ilk yardım ve müdahalesini kolaylaştırmak ve gerekli operasyonel ve medikal ihtiyaçların karşılanması için sizlerin değerli destekleri ile çalışmaya devam edeceğiz.

SEN DE DESTEK OL

Türkiye’nin Canlarını koruyabilmek için yapmamız gereken en önemli şey, türlerimizi ve onların doğal yaşam ortamlarını tehditlere karşı en iyi şekilde korumak, korunan alanlarımızı geliştirmek.

Doğayla uyumlu gelecek için sen de aramıza katıl, Türkiye’nin Canlarını birlikte koruyalım.

NOT: Bağışınız sonrasında e-sertifikalarınızı düzenleyerek belirteceğiniz e-posta adresine gönderebilirsiniz. Basılı sertifika gönderilmeyecektir. Sadece bireysel bağışlar kabul edilmektedir.

TUTAR SEÇİNİZ