Kaplan Evlat Edinin

Kaplan Evlat Edinin

Kaplanların sahip olduğu çizgilerin her kaplanın kendine özgü olduğunu biliyor muydunuz?

Kaplanlar, sağlıklı bir ekosistemin devamlılığında önemli bir role sahipler. Bir kaplanın korunması yaklaşık 100 kilometrekare büyüklüğünde bir alanın korunması anlamına geliyor. Böylece sadece kaplan değil bu alanda yaşayan gergedan, fil, boz ayı, orangutan gibi tehdit altındaki pek çok tür de korunmuş oluyor.

Kaplan nüfusu geçtiğimiz yüzyıla göre %95 oranında azaldı. Bugün doğal ortamında sadece 3.900 kaplan kaldığını biliyor muydunuz? Bilim insanları bu rakamı bir kırılma noktası olarak tanımlıyor, yani bu noktadan sonra geri dönüşü olmayan bir yok oluş söz konusu!

Dünyamızda bu karizmatik kediye de yer var!

Biyolojik çeşitlilik, ekosistemler ve insanlar arasında bir köprü olan kaplanlar, yaşam alanlarının çoğunda tarımsal faaliyetler yapıldığı, kereste ticareti  için ormanların yok edilmesi nedeniyle evlerini kaybediyorlar! Günümüzde yasa dışı avcılık/ticaret, insan-kaplan çatışması sonucunda kaplanların gelecekleri ciddi boyutlarda tehdit altında.

WWF, kaplanların yaşam alanı olan 10 ülkede onları korumak için çalışmalar yürütüyor. Hedef 2022 yılına kadar kaplan sayısını 2 katına çıkarmak. Kaplanların yalnızca belgesellerde kalmaması için desteğinize ihtiyaçları var!

Tüm dünyada 2022 yılı Kaplan Yılı olarak belirlendi ve 2022 yılına kadar kaplan nüfusunu 2 katına çıkarmak hedefiyle çıkılan bu yolda  son 12 yılda hükümetler, çevre örgütleri, doğa koruma uzmanları, yerel halk gibi birçok bileşenin ortak mücadelesiyle  gerçekleştirilen yoğun koruma çalışmaları sayesinde büyük bir başarı elde edildi .

Siz de sembolik olarak bir kaplan evlat edinerek sevdiklerinize ve doğaya en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Evlat edinin, yaşam alanlarının korunması için yürütülen çalışmalara destek olun.

NOT: Bu bölümden yalnızca bireysel bağışlar kabul edilmektedir.

Bireysel bağışlar için uyelik@wwf.org.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Şirket/Kurum adı geçen bağışlarınız için Kurumsal İşbirlikleri ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. kurumsaliliskiler@wwf.org.tr

TUTAR SEÇİNİZ

- 150 TL bağışınızda e-sertifikanızı düzenleyebilir ve e-posta adresinize gönderebilirsiniz.


- 275 TL bağışınızda e-sertifikanızın yanı sıra bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış halini basılı olarak belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 350 TL bağışınızda e-sertifikanızın yanı sıra bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı halini ve ekilebilir, tohumlu kağıttan oluşan 3 adet kartpostal & kraft zarf setini belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 450 TL bağışınızda e-sertifikanızın yanı sıra bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı halini ve kapakları ekilebilir, tohumlu kağıttan oluşan, içerisinde 4 adet kartpostal bulunan not defterini belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 550 TL bağışınızda e-sertifika, bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı haliyle birlikte türe özel hediyenizi (turna ve saz kedisi için bez çanta, diğer türler için peluş oyuncak) belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 600 TL bağışınızda e-sertifika, bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı haliyle birlikte türe özel hediyenizin (turna ve saz kedisi için bez çanta, diğer türler için peluş oyuncak) yanı sıra kalp şeklinde, kır çiçeği tohum topunu belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.