Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin

Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin

Deniz kaplumbağalarının, erginliğe ulaştığında kendi yumurtalarını bırakmak için yumurtadan çıktığı kumsala geri döndüğünü ve bunun için binlerce km yüzdüğünü biliyor muydunuz?

Deniz kaplumbağaları ortalama 50 yıl yaşarlar ve yaşamlarının büyük bir bölümünü kıtalararası denizlerde geçirirler. Erkek karaya neredeyse hiç çıkmaz, dişiler ise sadece yumurtalarını bırakmak için kumsala çıkarlar.  Her 1000 (bin) yavrudan sadece 1-2 tanesi erginliğe erişebiliyor.

Deniz kaplumbağaları yaklaşık 110 milyon yıldır dünyamızda yaşıyor. Ancak gelecekleri tehdit altında!

Uzun ve karmaşık hayat serüveni, yaşam döngüleri boyunca deniz kaplumbağalarının birçok tehditle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Akdeniz Havzası'nda deniz kaplumbağalarına yönelik tehditlerin başında iyi planlanmamış yapılaşma, sanayileşme ve kum çıkarımı geliyor. Balıkçılık sırasında hedef dışı olarak ağlara veya iğnelere takılmaları sonucunda birçok deniz kaplumbağası ölürken hızla artan denizel ve karasal plastik kirliliği de deniz kaplumbağaları için ölümcül kapanlara dönüşüyor. 

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) olarak 2006 yılından bu yana Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda deniz kaplumbağası izleme ve koruma çalışmaları gerçekleştiriyoruz. 14 yılda yaklaşık 4 bin yuvadan, 200 binin üzerinde yavru yeşil deniz kaplumbağasının denize ulaşmasına yardımcı olduk. Deniz kaplumbağası yuvalama kumsallarına yönelik tehditleri belirliyor, sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştiriyoruz. Uydu cihazları ile yumurtlama periyotları ve göç yollarını takip ediyor, veri üretimine katkı sağlıyoruz.

Dünyanın en yaşlı denizcisinin yaşamaya devam etmesi için desteğinize ihtiyacı var! Sembolik olarak bir deniz kaplumbağası evlat edinerek sevdiklerinize ve doğaya en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Evlat edinin, yaşam alanlarının korunması için yürütülen çalışmalara destek olun.

NOT: Bu bölümden yalnızca bireysel bağışlar kabul edilmektedir.

Bireysel bağışlar için uyelik@wwf.org.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Şirket/Kurum ve Okul adı geçen bağışlarınız için Merve Üstünel ile iletişime geçebilirsiniz. mustunel@wwf.org.tr

TUTAR SEÇİNİZ

- 50 TL bağışınızda e-sertifikanızı tasarlayabilir ve anında e-posta adresinize gönderebilirsiniz.


- 100 TL bağışınızda sertifikanızın isme özel hazırlanmış halini basılı olarak belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 210 TL bağışınızda isme özel hazırlanmış basılı sertifikanızla birlikte türe özel hediyenizi belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.

- 230 TL bağışınızda isme özel hazırlanmış basılı sertifikanızla birlikte türe özel hediyenizin yanı sıra kalp şeklinde, kır çiçeği tohum topunu belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.