Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin

Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin

Deniz kaplumbağalarının, erginliğe ulaştığında kendi yumurtalarını bırakmak için yumurtadan çıktığı kumsala geri döndüğünü ve bunun için binlerce km yüzdüğünü biliyor muydunuz?

Deniz kaplumbağaları yaşamlarının büyük bir bölümünü kıtalararası denizlerde geçirirler. Erkek karaya neredeyse hiç çıkmaz, dişiler ise sadece yumurtalarını bırakmak için kumsala çıkarlar.  Her 1000 (bin) yavrudan sadece 1-2 tanesi erginliğe erişebiliyor.

Deniz kaplumbağaları yaklaşık 110 milyon yıldır dünyamızda yaşıyor. Ancak gelecekleri tehdit altında!

Uzun ve karmaşık hayat serüveni, yaşam döngüleri boyunca deniz kaplumbağalarının birçok tehditle karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Akdeniz Havzası'nda deniz kaplumbağalarına yönelik tehditlerin başında iyi planlanmamış yapılaşma, sanayileşme ve kum çıkarımı geliyor. Balıkçılık sırasında hedef dışı olarak ağlara veya iğnelere takılmaları sonucunda birçok deniz kaplumbağası ölürken hızla artan denizel ve karasal plastik kirliliği de deniz kaplumbağaları için ölümcül kapanlara dönüşüyor. 

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) olarak 2006 yılından bu yana Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda deniz kaplumbağası izleme ve koruma çalışmaları gerçekleştiriyoruz. 17 yılda yaklaşık 6 bin yuvadan, 220 binin üzerinde yavru yeşil deniz kaplumbağasının denize ulaşmasına yardımcı olduk. Deniz kaplumbağası yuvalama kumsallarına yönelik tehditleri belirliyor, sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştiriyoruz. Uydu cihazları ile yumurtlama periyotları ve göç yollarını takip ediyor, veri üretimine katkı sağlıyoruz.

Dünyanın en yaşlı denizcisinin yaşamaya devam etmesi için desteğinize ihtiyacı var! Sembolik olarak bir deniz kaplumbağası evlat edinerek sevdiklerinize ve doğaya en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Evlat edinin, yaşam alanlarının korunması için yürütülen çalışmalara destek olun.

NOT: Bu bölümden yalnızca bireysel bağışlar kabul edilmektedir.

Bireysel bağışlar için uyelik@wwf.org.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Şirket/Kurum adı geçen bağışlarınız için Kurumsal İşbirlikleri ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. kurumsaliliskiler@wwf.org.tr

 

 

TUTAR SEÇİNİZ

- 150 TL bağışınızda e-sertifikanızı düzenleyebilir ve e-posta adresinize gönderebilirsiniz.


- 275 TL bağışınızda e-sertifikanızın yanı sıra bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış halini basılı olarak belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 350 TL bağışınızda e-sertifikanızın yanı sıra bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı halini ve ekilebilir, tohumlu kağıttan oluşan 3 adet kartpostal & kraft zarf setini belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 450 TL bağışınızda e-sertifikanızın yanı sıra bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı halini ve kapakları ekilebilir, tohumlu kağıttan oluşan, içerisinde 4 adet kartpostal bulunan not defterini belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 550 TL bağışınızda e-sertifika, bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı haliyle birlikte türe özel hediyenizi (turna ve saz kedisi için bez çanta, diğer türler için peluş oyuncak) belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 600 TL bağışınızda e-sertifika, bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı haliyle birlikte türe özel hediyenizin (turna ve saz kedisi için bez çanta, diğer türler için peluş oyuncak) yanı sıra kalp şeklinde, kır çiçeği tohum topunu belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.