Büyük Beyaz Köpekbalığı Evlat Edinin

Büyük Beyaz Köpekbalığı Evlat Edinin

Okyanusların 536 tür köpekbalığına ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Bunlardan biri de büyük beyaz köpekbalığı ya da eski söylenişle harharyas, okyanusları paylaştığı diğer türler ile kıyaslandığında, okyanus dünyasının tepe avcısı, köpekbalığı hanedanının kralı olarak öne çıkıyor...

Şüphesiz o dünyanın en büyük balığı değil. 18 metre uzunluğa ulaşabilen balina köpekbalığı büyük beyazı gölgede bıraksa da günümüzde köpekbalıkları hakkında çekilen hemen her filmin, yazılan çoğu kitabın ve daha birçok projenin megastarı büyük beyaz köpekbalığı. Her ne kadar boyunun 700 cm’yi aştığına dair iddialar olsa da doğrulanmış azami uzunluğu 640 cm. Bu uzunluktaki büyük beyazları tartmak çoğunlukla mümkün değil ama kabaca 2000 kg oldukları söylenebilir. Yeni doğan bir büyük beyazın asgari boyu 120 cm civarında ki bu bebek beyaz bizim denizlerimizde -Edremit Körfezi- yakalandı Temmuz 2008’de! O küçümen boyuna sakın kanmayın, midesinden çıkan balık artıkları geleceğin süper avcısının yırtıcı yetenekleri ile doğduğuna işaret ediyor. Çeneleri çok güçlü ve kullanılmaya hazır yüzlerce keskin dişi var. Biri kırılsa, düşse bile sorun değil, eksilenin yerini almak için hazırda bekleyen bir sürü yedek diş sayesinde yaşadığı sürece denizlerin karşı konulmaz avcısı olmayı sürdürüyor.

Sahip olduğu muazzam güce rağmen büyük beyazın da zayıf yönleri var. Bir kere uzun bir hamilelikten -13 ay kadar- sonra en fazla bir düzine bebek doğuruyor. Tabi annelik olgunluğuna ulaşması için yaklaşık 33 yıl geçmesi gerek doğumdan sonra. En az 70 yaşına kadar yaşayabilen büyük beyaz köpekbalığı geç anne oluyor ve az sayıda doğuruyor. Bu nedenle her türlü balıkçılıktan olumsuz etkileniyor.

Kasti ve hedef dışı avcılık büyük beyaz köpekbalığı üzerinde başlıca tehdidi oluşturmaktadır. Ayrıca üreme bölgesi gibi kritik habitatların kaybı dolaylı olarak türün sağ kalımını sekteye uğratıyor!

Denizlerimizde koruma altında olan büyük beyaz köpekbalığının Akdeniz’deki nadir üreme alanlarından birisi Edremit Körfezi’nde bulunuyor. IUCN tarafında Köpekbalıkları İçin Önemli Bölge ilan edilen körfez suları koruma altındaki bu türe güvenli bir sığınma sunuyor. WWF-Türkiye olarak bu türün korunmasına yönelik çabamızı desteklemek için bu süper yırtıcılardan birisini sembolik olarak evlat edinerek sevdiklerinize etkisi nesiller boyu sürecek bir hediye verebilirsiniz.

NOT: Bu bölümden yalnızca bireysel bağışlar kabul edilmektedir.

Bireysel bağışlar için uyelik@wwf.org.tr adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Şirket/Kurum adı geçen bağışlarınız için Kurumsal İşbirlikleri ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. kurumsaliliskiler@wwf.org.tr

 

TUTAR SEÇİNİZ

- 150 TL bağışınızda e-sertifikanızı düzenleyebilir ve e-posta adresinize gönderebilirsiniz.


- 750 TL bağışınızda e-sertifika, bilgi kitapçığı ve sertifikanızın isme özel hazırlanmış basılı haliyle birlikte türe özel hediyenizin (peluş oyuncak) yanı sıra kalp şeklinde, kır çiçeği tohum topunu belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.