Baykuş Evlat Edinin

Baykuş Evlat Edinin

Geniş ve büyük başları olan baykuşların her türünün kendine has bir yüz yapısı olduğunu biliyor muydunuz?

Görme ve duyma yetenekleri oldukça gelişmiştir. Bu sayede avları için dezavantaj oluşturan gece onlar için avantaja dönüşür. Birçoğu gece aktiftirler ve gece avlanırlar. Genelde yalnız yaşarlar. Ancak bazı türler üreme ve göç dönemlerinde bir araya gelebilirler.

Baykuşlar tarih boyunca birçok kültür ve mitolojide yer edinmiştir. Özellikle İslam ve Hristiyan inançlarında baykuşun uğursuzluk getirdiği düşünülse de Yunan mitolojisinde baykuş tanrıça Athena ile sembolleşmiştir. Athena gibi baykuş da zeka ve aklı temsil eder.

Dünya üzerinde 250’ye yakın baykuş türü bulunur ve bunlardan 10 tanesi ülkemizde görülür.

Ülkemizdeki baykuş türlerinin birçoğu ne yazık ki tehdit altında! Bu tehditlerin başında yaşam alanlarındaki yapılaşma ve madencilik faaliyetleri, avcılık, tarımsal ilaçlar geliyor. En çok tehdit altındaki türler çizgili ishak kuşu, puhu ve balık baykuşudur. Balık baykuşları en nadir görülen türlerdendir çünkü ülkemizde sadece Akdeniz bölgesindeki birkaç nehrin en bakir kıyılarında çok az sayıda yaşarlar. Balık baykuşları yaşadıkları alanlara son derece bağımlı türlerdir. Ülkemizde balıkla beslenen tek baykuş türüdür. Nehirlerdeki kirlenme veya nehir akışını etkileyecek faaliyetler onların ülkemizde tamamen tükenmesine neden olabilir!

Sembolik olarak bir baykuş evlat edinerek sevdiklerinize ve doğaya en güzel hediyeyi verebilirsiniz. Evlat edinin, yaşam alanlarının korunması için yürütülen çalışmalara destek olun.

ÖNEMLİ NOT: Baykuş peluş oyuncağının stoklarımızda KALMADIĞINI üzülerek belirtmek isteriz. 210 TL ve üzeri bağışlarınızda PANDA peluş oyuncak GÖNDERECEĞİMİZİ belirtiriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

 

TUTAR SEÇİNİZ

- 50 TL bağışınızda e-sertifikanızı tasarlayabilir ve anında e-posta adresinize gönderebilirsiniz.


- 100 TL bağışınızda sertifikanızın isme özel hazırlanmış halini basılı olarak belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.


- 210 TL bağışınızda isme özel hazırlanmış basılı sertifikanızla birlikte türe özel hediyenizi belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.

- 230 TL bağışınızda isme özel hazırlanmış basılı sertifikanızla birlikte türe özel hediyenizin yanı sıra kalp şeklinde, kır çiçeği tohum topunu belirteceğiniz adrese gönderiyoruz.